Wycieczka do Warszawy z policjantami.


23 stycznia 2019 roku policjanci wraz z uczniami klas „mundurowych” Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzezinach oraz Liceum Ogólnokształcącego im. J. Iwaszkiewicza w Brzezinach pojechali na wycieczkę dydaktyczną do Warszawy zorganizowaną z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Brzezinach. Uczestnicy odwiedzili Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Biuro Historii i Tradycji KGP.
W pierwszej części wycieczki uczestnicy wzięli udział w interaktywnych zajęciach połączonych ze zwiedzaniem wystawy IPN-u pt. „ Dowody zbrodni. Przedmioty z Łączki w Pawilonie X na Rakowieckiej. Ofiary, rodziny, sprawcy. Trzy perspektywy.” Podczas zajęć uczniowie poznali system zbrodni sądowych okresu stalinowskiego, analizowali powody zacierania śladów zbrodni poprzez ukrywanie miejsc pochówku ofiar komunizmu, oceniali znaczenie prac poszukiwawczych.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji. Młodzież zapoznała się z wystawą poświęconą funkcjonariuszkom Policji Państwowej oraz zbiorami historycznymi dotyczącymi służby kobiet, rozwoju kobiecych oddziałów. Poznała także umundurowanie, w jakim kobiety pełniły służbę w okresie międzywojennym i stawiane im w tamtym okresie zadania. Uzupełnieniem całej wystawy była prezentacja filmu pt. ,,Kobiety w Policji ” zrealizowanego przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP.Podczas wycieczki w biurze możliwa była wizyta w zrekonstruowanym gabinecie Komendanta Głównego Policji Państwowej. Zwiedzający mięli możliwość zasiąść przy biurku dowódcy.
Młodzież obejrzała również wystawę „Na Posterunku” przygotowaną w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, która prezentowała różnorodne aspekty służby przedwojennych funkcjonariuszy. Pokazane zostały m.in. pierwsze organizacje bezpieczeństwa, umundurowanie, wyposażenie, a także funkcjonariuszy podczas codziennych czynności służbowych. Na ekspozycji zaprezentowano również ciekawe przedmioty użytku służbowego, w tym „prototyp” kamizelki kuloodpornej.
W trakcie wycieczki mundurowi z KPP w Brzezinach opowiadali uczestnikom o pracy policjantów, zachęcając młodzież do wstąpienia w szeregi Policji. (źródło – http://www.brzeziny.policja.gov.pl)