Zajęcia antystresowe


Wraz z końcem października w naszej szkole rozpoczynamy cykl zajęć warsztatowych antystresowych dla młodzieży. I choć do matury pozostało jeszcze trochę ponad 100 dni, to wiedza na temat skutków i przyczyn nadmiernego stresu oraz sposobów na jego regulację przyda się niezależnie od egzaminów. Zajęcia są odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez naszych uczniów. Będą oni mieli możliwość zyskać wiedzę na temat prostych, praktycznych technik , które można wykorzystać przed wspomnianym egzaminem maturalnym, ale również w życiu codziennym, w szkole, w domu, w relacjach z rówieśnikami, rodzicami. To się może przydać zawsze i wszędzie, niezależnie od czasu i przestrzeni, w której żyjemy.

Na pierwszym spotkaniu nasi uczniowie mogli dowiedzieć się:

– jak stres wpływa na pamięć i co robić, aby efektywnie wykorzystać potencjał mózgu i skutecznie zapamiętywać,

– jak uspokoić swój umysł i koncentrować się na zadaniach,

– jak zahamować natłok „gorących negatywnych myśli” , które wpływają na niską samoocenę i brak wiary we własne siły,

-jak opanować swoje ciało (np. uścisk w żołądku, szybki oddech, czerwienienie się) za pomocą prostych technik relaksacyjnych, które obniżą poczucie stresu w trakcie egzaminu, ale także każdego dnia,

– co robić na co dzień, aby utrzymywać stres na bezpiecznym mobilizującym poziomie.

Warsztaty stały się również okazją do wyrażania siebie, własnych przeżyć, myśli i emocji w sposób twórczy i kreatywny. Uczniowie wcielali się w postać słynnego malarza Pabla PICASSO i za pomocą technik malarskich dokonywali wizualizacji własnego wnętrza. Tworzyli również własną „ZAPAŁKOWĄ studzienkę” sposobów redukcji stresu oraz apteczkę pierwszej pomocy emocjonalnej.