ZASADY ZDALNEGO NAUCZANIA – WYTYCZNE DLA RODZICÓW


  1. Nauka w domu powinna odbywać się systematycznie, co zapobiega zniechęceniu i zmęczeniu dziecka.
  2. Dokładne planowanie zajęć edukacyjnych na każdy dzień i dotrzymywanie terminów wykonywania prac umożliwią wygospodarowanie czasu na odpoczynek i inne aktywności pozaszkolne.
  3. W urządzeniu, z którego dziecko będzie korzystać, powinien być zainstalowany program antywirusowy. Rekomendowane, darmowe programy antywirusowe np. Avast, PROGRAM ANTYWIRUSOWY DLA PRAWIDŁOWEGO DZIAŁANIA MUSI  BYĆ ZAKTUALIZOWANY (otwórz okno programu – w zależności od wersji – odszukaj zakładki aktualizacja). Prawidłowo działający program sam się aktualizuje – dotyczy to wszelkich urządzeń (tablet, smartphone, komputer).
  4. Na komputerze zalecane jest utworzenie osobnego profilu, jeśli z urządzenia korzysta więcej osób (w zależności od oprogramowania: start-ustawienia-konta/konta użytkowników, rodziny. Wskazane, aby rodzic był administratorem (najważniejszym użytkownikiem), a dzieci posiadały swoje konta, założone przez rodziców.
  5. Zalecane jest wyłączenie opcji zapamiętywania i podpowiadania haseł w przeglądarce internetowej.
  6. Komputer powinien być wyposażony we wspieraną przez producenta wersję systemu operacyjnego.
  7. W zależności od urządzenia i oprogramowania można niebezpieczne strony zablokować, np:

https://chrome.google.com/webstore/detail/parental-control-adult-       bl/peocghcbolghcodidjgkndgahnlaecfl?hl=pl

w przeglądarce chrome http://cenzor.pl/ – płatny, dobry program http://www.opiekun.pl/ – program płatny ale można pobrać wersję demo na 30 dni https://beniamin.pl/ – płatny, rekomendowany przez ministerstwo edukacji.

PAMIĘTAJ: bez względu na oprogramowanie – rodzic powinien sprawdzać, w jaki sposób jego dziecko korzysta z internetu, nie jest to inwigilacja, ale normalny proces bezpiecznego wychowania w cyberprzestrzeni. Historię aktywności dziecka w internecie można sprawdzić, wchodząc  do przeglądarki (zwykle po otwarciu należy użyć skrótu klawiszowego CTRL+H)

Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Jako rodzic możesz wskazać przydatne programy i pożyteczne strony WWW, z których warto korzystać

Należy przestrzegać zasad BHP podczas pracy z komputerem: – odpowiednie oświetlenie, -wentylacja pomieszczenia, – biurko i krzesło dostosowane do użytkownika (odpowiednia wysokość, odległość od ekranu, odpowiednia pozycja siedząca) – robienie przerw podczas pracy – dbanie o czystość biurka – dbanie o czystość klawiszy, myszek i innych często używanych urządzeń. Mycie rąk po pracy z urządzeniem KAŻDORAZOWO!

8. Uświadomienie dziecku, że w każdej trudnej sytuacji  może skontaktować się z nauczycielem.

Jeśli mają państwo jakieś pytania techniczne szkolni informatycy postarają się w miarę możliwości zdalnie pomóc. Można się z nimi kontaktować: w.wyka@lobrzeziny.pl, a.losiak@lobrzeziny.pl