Wycieczka do Warszawy


W dniu 1 X 2019 grupa uczniów LO im. Jarosława Iwaszkiewicza w Brzezinach  wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce do Warszawy.  Najpierw udaliśmy się do Zamku Królewskiego, gdzie pod kierunkiem przewodników zwiedziliśmy główne pomieszczenia:  pokoje królewskie  oraz sale obrad Sejmu i Senatu. Z uwagą wysłuchaliśmy historii Zamku, jego wojennych losów oraz historii odbudowy. Podziwialiśmy  barokowy i klasycystyczny wystrój rezydencji polskich królów (od 1596 r. do 1795 r.) i prezydentów (w okresie II RP). Szczególne zainteresowanie wzbudziły sala balowa, komnaty audiencyjne oraz osobiste pomieszczenia władcy: sypialnia, gabinet, biblioteka i jadalnia. Zwiedziliśmy królewską kaplicę  z cennymi darami od papieża Jana Pawła II.

Następnie podążyliśmy do gmachu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, aby uczestniczyć   w forum ”Młodzi dla Rozwoju”.

Dzięki funduszom europejskim w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju zaczyna się historia wielkich projektów. Jednym z nich jest zachęcanie młodych osób do powrotu do rodzinnych miejscowości, na przykład miast powiatowych.

Podczas kolejnych paneli, dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje budżet, jakie są perspektywy reformy edukacji, jakie możliwości daje młodemu człowiekowi znajomość technologii informacyjnej, w jaki sposób pozyskiwać fundusze unijne. Forum podsumował  Jakub Żebrowski, prezes fundacji Osnowa, który podziękował młodzieży za udział w spotkaniu.