Boże Narodzenie w magicznej krainie Puszkina Świętowanie w słowiańskim stylu


Boże Narodzenie w magicznej krainie Puszkina
Świętowanie w słowiańskim stylu.
„Każdy język obcy daje ci nowe życie, jeżeli znasz tylko jeden język,
żyjesz tylko raz „
Ta sentencja jest aktualna w życiu każdego z nas.
Uczniowie kl. Ia uczący się języka rosyjskiego, jak zwykle uciekając się do racjonalizatorskich pomysłów, kolejny już raz stali się współtwórcami atrakcyjnych zajęć. Miały one charakter spotkania wigilijnego połączonego z degustacją smacznych, samodzielnie przygotowanych przez nas wigilijnych dań typowych dla Rosjan. Miejsce opłatka zastępowała „prosfora”. Dziadek Mróz i jego wnuczka Śnieżynka zostawili ślad po sobie w postaci symbolicznych upominków.
W niezwykłą podróż po Rosji zabrali nas uczniowie z kl. Ia, prezentując liczne zwyczaje i tradycje Rosjan związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.
Zaproszenie w podróż przyjęła od uczniów wychowawczyni, Pani I Świniarska, Pani Dyrektor M. Pisarska oraz prowadząca zajęcia, Pani L. Staszewska .
Spotkanie było okazją do wyszukiwania przykładów polskich zwyczajów świątecznych zbieżnych z rosyjskimi. Dziewczęta zachęciły nas do udziału w tradycyjnych rosyjskich wróżbach świątecznych, a grand prix stanowił rozbrajający, pełen wdzięku” uśmiech” naszych kolegów.
Zajęcia przebiegały w niezwykle podniosłej, serdecznej atmosferze.
Dziewczęta miały okazję zauważyć, że chłopcy z grupy rosyjskiej to „mężczyźni z klasą”. Oprócz kreatywności zaimponowali nam perfekcyjnym CHARMANT zachowaniem, jakie przystoi prawdziwemu mężczyźnie .
Zajęcia pozostawiły niezapomniane wrażenia, były doskonałą, praktyczną lekcją języka rosyjskiego, sposobem na integrację i kształtowanie nawyków savoir- vivre.