Spotkanie z francuską plastyczką Sylvie Kaptur-Gintz!


W piątek 12 lutego grupa uczniów z naszego liceum wraz z p. Dorotą Wochną, uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii, którą było spotkanie z francuską plastyczką Sylvie Kaptur-Gintz w Muzeum Regionalnym w Brzezinach. Artystka żydowskiego pochodzenia jest wnuczką ostatniej szwaczki Brzezin – Chumy Libfeld, która urodziła się w naszym mieście. W 2012r. Sylvie wraz z ukochaną babcią, już wtedy liczącą 104 lata, odwiedza po raz pierwszy Brzeziny i postanawia stworzyć cykl dzieł nawiązujących do jej polskich korzeni, a przede wszystkim podziękować babci za miłość i ważne wartości, które przez całe życie przekazywała artystce.
Niezwykłe dzieło – instalacja p.t. „Szwaczka” jest częścią projektu „ Textus – niedostrzegalny wątek”, który był wystawiany w Brzezinach, w Łodzi i w Kielcach w 2014r. Teraz mieliśmy okazję zobaczyć „Szwaczkę” w nowej aranżacji jako element stałej wystawy „Wielokulturowe Miasto Krawców”. Artystka przekazała tę piękną suknię, będącą biografią jej babki Chumy, na własność naszemu brzezińskiemu muzeum i właśnie z tej okazji przyleciała specjalnie z Paryża.
Podczas spotkania z artystką uczniowie mieli okazję poznać wiele ciekawych faktów z życia rodziny Sylvie, które jednocześnie stanowią historię naszego miasta. Rozmowa z plastyczką pozwoliła także na przypomnienie najważniejszych wartości w życiu człowieka, takich jak miłość, tolerancja, przyjaźń. Artystka poprzez swoje dzieła nawołuje do szukania porozumienia z drugim człowiekiem, mówi, że pragnie „zszywać ludzi” tak jak kawałki materiału, zszywać to znaczy łączyć, a nie dzielić. Pozszywane partie tkaniny tworzą pozornie niejednolitą całość, przypominającą wielonarodowościową i wielokulturową społeczność Brzezin z przedwojennych czasów. Sztuka jest jedną z dróg do drugiego człowieka – tak uważa Sylvie Kaptur-Gintz.
Po spotkaniu jeden z uczniów powiedział, że była to wspaniała lekcja historii, na pewno także poszanowania wartości, o których dzisiaj często zapominamy. Ci licealiści, którzy na co dzień uczą się francuskiego, mieli także wspaniałą okazję do kontaktu z żywym językiem.