Licealiści z grupy mundurowej w Wilnie


W dniach 15 – 18 lutego 2018 r. uczniowie z  grupy wojskowej wraz z opiekunem Damianem Nockowskim odwiedzili Wilno. Wyjazd był zorganizowany przez Komendę Główną ZS „Strzelec”, do którego należą licealiści. Okazją do spotkania mundurowych w Wilnie był udziału w obchodach 100- lecia odzyskania niepodległości przez Litwę. Delegacja składająca się w sumie z 42 osób przybyła na miejsce pod patronatem polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.
Uroczystości towarzyszyło szereg podniosłych wydarzeń. Złożyliśmy kwiaty na grobie matki Marszałka Piłsudskiego na cmentarzu na Rossi. Tam też rekruci strzeleccy  uroczyście ślubowali na sztandar Związku. Uczestniczyliśmy również w ślubowaniu Związku Strzelców Litewskich na Górze Giedymina, a następnie w centralnych uroczystościach  na wileńskim placu Simonasa Daukantasa. Jedną z najpiękniejszych chwil przeżyliśmy na Placu Ratuszowym. Polska młodzież z Wilna i Wileńszczyzny oraz młodzi mieszkańcy Litwy – ogółem aż sto par! –  wspólnie zatańczyli poloneza i litewski taniec ludowy Suktinis. Polonez przy Ratuszu zostanie powtórzony 11 listopada – czyli w dniu, gdy swoją niepodległość będzie świętowała Polska. Potem uczestniczyliśmy we wzruszającym zapaleniu 100 ognisk na stulecie Litwy. Zwiedziliśmy także Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie, kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, a także złożyliśmy kwiaty na wojskowym cmentarzu na Antokolu.
W dniu wyjazdu uczestniczyliśmy w mszy odprawianej po polsku w kościele św. Teresy, zwiedziliśmy starówkę wileńską oraz odwiedziliśmy Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej w Kaplicy Ostrobramskiej.
Nasza wizyta w Wilnie była wspaniałą lekcją historii, okazją do poznania zabytków i kultury naszych litewskich sąsiadów, a także do zawarcia nowych przyjaźni z polskimi
i litewskimi strzelcami. Spotkanie w Wilnie to wyraz solidarności Polski i Litwy.