IX Powiatowe Zawody Pierwszej Pomocy „Brzeziny” 2019


W dniu 3 czerwca 2019 roku odbyły się w Liceum Ogólnokształcącym im. J. Iwaszkiewicza w Brzezinach, już po raz dziewiąty, Powiatowe Zawody Pierwszej Pomocy.  W konkursie brały udział trzyosobowe drużyny reprezentujące szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne podzielone na trzy kategorie: szkoły podstawowe – grupy młodsze (klasy 1-6), szkoły podstawowe grupy starsze (klasy7-8), gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Młodzież musiała wykazać się wiedzą teoretyczną – test jednokrotnego wyboru, sprawnością fizyczną – tor przeszkód, a także umiejętnościami praktycznymi – trzy scenki dla grupy młodszej ze szkół podstawowych oraz cztery dla pozostałych, podczas których należało wykazać się umiejętnościami  praktycznymi podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo oddechowej, umieć wykorzystać automatyczny defibrylator zewnętrzny, wiedzieć jak postępować z osobą pod wpływem substancji psychoaktywnych, ratować ofiarę wypadku samochodowego, opatrzyć osobę z amputacją kończyny górnej, zaopatrzyć skaleczenie i poparzenie oraz udzielić pomocy osobie postrzelonej w brzuch.

Wszyscy uczestnicy zawodów wykazali się ogromną wiedzą teoretyczną i praktyczną. Jednocześnie mieli okazję nauczyć się więcej od osób, którzy na co dzień zajmują się ratownictwem, czyli sędziów. Byli to ratownicy z Powiatowego Centrum Zdrowia w Brzezinach, pielęgniarki z Liceum i ze Szkoły Podstawowej nr 2, policjant z Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach oraz strażak zawodowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach.

W naszych zawodach uczestniczyło 54 zawodników wraz z opiekunami i kibicami.

Oprócz rywalizacji uczestnicy mieli do dyspozycji kilka interesujących atrakcji: możliwość zbadania ilości tlenku węgla w wydychanym powietrzu (stanowisko Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzezinach), zapoznania się ze sprzętem motoparalotniarskim oraz sprawdzenia się na komputerowym symulatorze lotu (dzięki uprzejmości Klubu Miłośników Lotnictwa Ziemi Brzezińskiej „Sky Team”), zapoznania się ze sprzętem i działalnością Związku Strzeleckiego „Strzelec”, zapoznania ze sprzętem strażackim, gry i zabawy sportowe na naszym boisku. Dodatkowo uczestnicy mieli do dyspozycji napoje chłodzące i poczęstunek z grilla.

Zawody zakończyły się zgodnie z planem około godziny 14.00. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale oraz dyplomy z rąk Burmistrza Miasta Brzeziny pani Ilony Skipor, Przewodniczącego Rady Powiatu pana Krzysztofa Bogdańskiego oraz przedstawiciela Powiatowego Centrum Zdrowia. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Powiatowe Centrum Zdrowia oraz Firmę ALSEN.

Zorganizowane przez naszą szkołę wydarzenie, wpisujące się w obchody dnia dziecka, nie mogłoby się odbyć bez wsparcia i zaangażowania następujących instytucji: ZHP Hufiec Brzeziny – pozyskanie funduszy, wsparcie merytoryczne i organizacyjne, Powiatowe Centrum Zdrowia w Brzezinach – ufundowanie pucharu, nagród oraz wsparcie merytoryczne i organizacyjne, Starostwo Powiatowe w Brzezinach – patronat, ufundowanie nagród
i pucharu, Burmistrz Miasta Brzeziny – ufundowanie pucharu, Firma ALSEN – ufundowanie nagród, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzezinach – wsparcie merytoryczne, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach i Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach – wparcie organizacyjne i merytoryczne, Szkole Podstawowej nr 1 – wypożyczenie sprzętu, pielęgniarki Liceum i Szkoły Podstawowej nr 2 – wsparcie merytoryczne i organizacyjne, ZS Strzelec – wsparcie organizacyjne, Klub Miłośników Lotnictwa Ziemi Brzezińskiej – wsparcie organizacyjne. Szczególne podziękowania należą się naszym absolwentkom Agacie Strzałkowskiej i Natalii Stoczyńskiej oraz wszystkim pracownikom szkoły i uczniom zaangażowanym w organizację imprezy.

Zwycięzcy:
Kategoria – szkoły podstawowe grupa młodsza

  1. SP nr 1 w Brzezinach – Białobrzeski Patryk, Janiszewska Julia, Grodzka Weronika;
  2. SP Bogdanka – Rubaj Julia, Nowaczyk Natalia, Nowaczyk Aleksandra;
  3. SP Bogdanka – Słowikowski Jakub, Korbel Tomasz, Klepaczka Natalia.

Kategoria – gimnazjum i starsze szkoły podstawowe

  1. Gimnazjum Brzeziny – Widulińska Marcelina, Kujawiak Wiktoria, Zuzanna Juzwik;
  2. Gimnazjum Brzeziny – Jatczak Magdalena, Weronika Rosiak, Filip Wosik;
  3. SP nr 1 w Brzezinach – Gwis Natalia, Matuszewski Kamil, Brzeziński Jakub.

Kategoria – szkoły ponadgimnazjalne.

  1. XXIII LO w Łodzi – Popławska Natalia, Jakubek Weronika, Jagiełło Klaudia;
  2. LO Brzeziny – Rubaszewska Julia, Marcinkowska Kamila, Niźnikowska Anna;
  3. LO Brzeziny – Skorupski Kacper, Lis Wiktoria, Kalinowska Wiktoria.

Gratulujemy i zapraszamy za rok!